Banner

Vestuvių tradicijos (II dalis)

Vestuvių tradicijos (II dalis)
 
Dažnai puoselėjamas ir labai gražus senesnis paprotys – jaunuosius, atvykusius į šventę, pasitikti su duona, druska, lemiančius gausą ir gerovę, bei vandeniu arba dabar dažnai jį pakeičiančia degtine. Duona simbolizuoja sveikatą, ilgą gyvenimą ir klestėjimą, druska – ryškesnį gyvenimo „skonį“ ir viltį, o vanduo – du žmones amžinai jungiančią meilę. Vėliau gali būti prisimenama ir kita sena tradicija – stalo „išpirkimas“. Svečiai ar muzikantai prieš šventę susirenka pirmiau ir užima stalą, apsimeta jaunaisiais, ir tikri jaunieji turi jiems išsipirkti dovanodami įvairias gėrybes. Taip seniau tie, kurie suruošdavo vestuvių vaišes, bet patys nedalyvaudavo, linksmai išsiprašydavo atlygio. Arba tokia tradicija dar siejama su piktųjų dvasių atbaidymu ir jų apgavimu pakišant apsimetėlę nuotaką. Dabar toks paprotys išliko tik kaip linksma pramoga.
 
 
Į vestuvių programą gali būti įtraukiami ir kiti papročiai, iš senesnių laikų atėję žaidimai ar pramogos. Jaunikis išbandomas, kai jo nuotaka pagrobiama, paslepiama, o jis turi įveikti įvairias kliūtis ir ją susigrąžinti. Svečiai gali pasilinksminti ir jei žaismingai atliekamas ritualas – jaunikio kojinės kirpimas. Tai tarsi turėtų sudaryti jam nepatogumų išeinant pas kitą ir taip apsaugoti nuo neištikimybės. Arba dar viena, vis rečiau puoselėjama tradicija yra piršlio pakaitalo, iškamšos korimas. Piršlio vaidmuo yra labai ryškus liaudiškose vestuvėse. Tačiau liudininkai šiais laikais paprastai jį pakeičia ir perima kai kurias jo pareigas. Tokiu atveju atsisakoma ir piršlio korimo ar kitų susijusių tradicijų.
 
Dažnai vestuvės neįsivaizduojamos ir be pirmo jaunavedžių šokio ir, žinoma, vestuvinio torto pjovimo. Įprastu, tradiciniu šokiu laikomas valsas. Bet jaunieji, kurie nori nustebinti svečius ir būti originalūs, gali pasirinkti iš pačių netikėčiausių šokių stilių, būdingų net tolimiausiems kraštams, ar sukurti savitą choreografiją ir taip išreikšti save, papasakoti savo meilės istoriją. O vestuvių tortą jaunieji kartu pjauna bene kiekvienoje vestuvių šventėje. Tai simbolizuoja poros vienybę, stiprybę, jų laukiančią bendrą ateitį ir gyvenimą.
 
 
Vienos iš populiariausių šių laikų tradicijų – nuotakos puokštės ir keliaraiščio metimas. Jaunosios puokštę gaudo netekėjusios merginos. Sakoma, kuri pagaus, ta ir ištekės greičiausiai. Su tuo susijęs ir įsitikinimas, kad nuotaka neturėtų mesti savo puokštės, o geriau pasirūpinti tam skirta puokštele. Taip ji neišmesianti savo laimės. O jaunojo nuo nuotakos kojos nuimamas ir nevedusiems vyrams metamas keliaraištis yra gana vulgarus moters pasisavinimo simbolis. Abejojantys šio papročio reikšme, jį gali pakeisti ir vietoje keliaraiščio mesti kaklaraištį, gėlytę iš atlapo ar ką kitą.
 
Dar viena gerai žinoma ir gana dažnai palaikoma tradicija yra židinio perdavimas. Židinio perdavimo ceremoniją atlieka jaunavedžių tėvai ar juos atstojantys brangiausi artimieji, kurie naujai susikūrusiai šeimai dovanoja namuką su degančia žvake ar jį atstojantį simbolį, kuris reiškia perduodamą namų šilumą, lemsiančią gražų šeimyninį gyvenimą. Tačiau, nors tai yra labai graži ir šilta tradicija, dėl vis dažniau yrančių šeimų, šios ceremonijos neretai atsisakoma. O tie jaunieji, kurie nori tėvams ir parodyti išskirtinį dėmesį ir atsidėkoti už visą jų meilę bei palaikymą, tradiciškai įteikia išskirtinę, mielą ir tik jiems skirtą dovaną, pavyzdžiui, įrėmintą nuotrauką, paveikslą, rankų darbo smulkmeną ir pan.
 
 
Tradicijos ne tik paįvairina ir praplečia šventės programą, bet ir šventei suteikia išskirtinumo. Juk tai neeilinis pasilinksminimas, o įvykis, žymintis svarbų ir naują gyvenimo etapą. Be to, taip palaikomas ryšys su savo šakninis, tuo, kuo esame ir iš kur kilome. Ir nebūtina jų laikytis griežtai, tai asmeniška šventė ir kiekviena pora gali rinktis, kokių tradicijų laikytis, o kokios jiems yra svetimos ar nepriimtinos. Galiausiai, šiek tiek pakoregavus kiekvieną tradiciją ir tai ką ji simbolizuoja, ją galima pritaikyti pagal save ir taip susikurti nuostabiausią vestuvių šventę.
 
Šaltinis Vestuviupartneris.lt
Atgal
1

  
Susiję straipsniai

Kiek reikia laukti piršlybų, kad nebūtų per vėlu?

Kiek reikia laukti piršlybų, kad nebūtų per vėlu?

Paaiškiname, kas slypi už 9 populiarių vestuvių tradicijų ir prietarų

Paaiškiname, kas slypi už 9 populiarių vestuvių tradicijų ir prietarų

Banner