Banner

Didysis spektaklis: vestuvės anksčiau ir šiandien

Didysis spektaklis: vestuvės anksčiau ir šiandien

Namie, laukdami jaunųjų, svečiai kieme ant aukštos karties iškeldavo dervuotą ratą ir jį uždegdavo, kad jaunieji nepasiklystų, kad kelias namo būtų šviesus, o prie vartų ir namo durų sustatydavo žibintus. Grįžus jauniesiems, pabroliai turėdavo nusipirkti „ jaunosios sodą" , kurį iš eglės viršūnės, didelės siūlų ritės ar šiaudų rišdavo ir puošdavo jaunosios pusės moterys. Taip pabroliai išsipirkdavo vietą prie stalo ( šiandieninėse vestuvėse šis paprotys dažnai keičiamas „ stalo išpirkimu", kai piršlys su pulku turi iš apsimetėlių jaunųjų išpirkti stalą).
Svarbus būdavo ir tėvų vaidmuo vestuvėse: tik nuotakos tėvui leidus, nuo jos galvos nuimtas rūtų vainikėlis buvo keičiamas nuometu.
Jaunųjų guldymas - gražus pirmosios vestuvių dienos užbaigimas. Nuotakos pusė išpirkdavo jaunųjų lovą, kad guolis būtų vaisingas- jame guldydavo suvystytą lėlę. Po pagalve buvo dedamas kepalas duonos- linkint, kad visas gyvenimas sotus būtų.
Antrąją vestuvių dieną jaunuosius keldavo visas pulkas. Anyta marčiai įteikdavo žarsteklį kaip šeimininkavimo perdavimo simbolį, o svečiai bei kaimynai atnešdavo senų nereikalingų daiktų- jaunos šeimos gyvenimo pradžiai.
Vestuvės šiandien
Visgi šiandien daugelis pakalbintų jaunavedžių sako, kad savo jungtuvių šventei mieliau renkasi originalius, „ kitokius" sprendimus, nei tradicines lietuviškas vestuves. Jaunieji į jungtuvių ceremoniją dažnai vyksta jau iš savo bendrų namų, prie altoriaus nuotaką vis dažniau lydi tėvas ( iš vakarų atkeliavusi tradicija). Pamirštamas ir jaunųjų sutikimas namie, o pati šventė, susirinkus svečiams, vis dažniau panėšėja į eilinį pobūvį, o ne ypatingą, teminę, šventę. Kur tokio reiškinio priežastys?

Vestuvinių limuzinų nuoma >>


Visų pirma, anksčiau tik nuo vestuvių prasidėdavo dviejų jaunų žmonių bendras gyvenimas, taigi tai buvo ypatingai laukiamas įvykis. Kintant šiuolaikinės visuomenės požiūriui į šeimą bei santuoką, šis veiksnys netenka savo magijos. Be to, dažnas pamini, kad vestuvių puota atsieina per brangiai ( tiesa, kad anksčiau svečiai, tris dienas šventę jaunųjų gyvenimo pradžią, vėliau sugužėdavo visu pulku į talką statyti jiems namo). Dėl panašių priežasčių dažnai vestuvių šventės išvis atsisakoma: vis labiau madinga jungtuves atšvęsti tiesiog pasisėdint su tėvais ir keletu draugų, o po to iškeliauti į medaus mėnesio kelionę.
Ir vistik labai įstrigo vienas pasisakymas: „ Vestuvės- didelis ir linksmas žaidimas. Tai- spektaklis, kuris turi ne tik savo istoriją, bet ir gan griežtą scenarijų, numatytus vaidmenis. Vaidinti šiame teatre yra labai smagu, o galimybę tai padaryti turi kiekvienas šventės svečias". Juk kiekvieną paprotį galima šiek tiek modifikuoti, padaryti „ šiuolaikiškesniu", jo visai nepamirštant. Tuomet ir šventė tampa visiems įsimintina, ir gyvenimo pradžia įprasminama. Juk savo tautos tradicijos ir papročiai- tai didžiosios vertybės, kurias derėtų prisiminti ir išsaugoti.
Tad gal vertėtų pabandyti suvaidinti šį spektaklį nepamirštant tradicijų? Nebūtina išpirkti nuotakos keliauti karieta- tam puikiai tiks ir automobilis, o įvairūs tradiciniai žaidimai tikrai praskaidrins nuotaiką net didžiausiam šventės niurzgaliui ( beje, už tai jam galite įteikti medalį!).
Nepamirškite, kad tai - ypatinga, vienintelė tokia, tik Jūsų šventė!

Atgal
0

  
Banner