Banner

Kaip po vestuvių tvarkyti šeimos finansus?

Kaip po vestuvių tvarkyti šeimos finansus?
 
Nors iki vestuvių daugelis porų jau spėja pagyventi šeimyninį gyvenimą – bendrų finansų valdymas ką tik susituokusioms poroms vis dar yra gana jautri tema. Galbūt taip yra todėl, nes tuoj pat po vestuvių sutuoktiniams iškyla rimta dilema – į kieno sąskaitą pervesti brangiųjų tėvų, dėdžių, tetų ir draugų „vestuvines dovanas“? O gal asmeniniai finansai jau iš prigimties žmogui atrodo pernelyg privatus dalykas, jog juo būtų galima pasidalinti net su savo mylimuoju. Tiesa tokia, jog daugiausiai pirmųjų jaunavedžių nesutarimų kyla dėl vertingų šlamančių popierėlių, kuriuos vadiname pinigais. Tad, kaip tokių nesutarimų išvengti ir kaip tvarkyti šeimos biudžetą pasibaigus romantiškajam „kas mano, tas tavo“ sužadėtuvių etapui?

 

 

Atvirai viską aptarkite

 
Žinoma, niekas nenori sklaidyti romantikos tokiais žemiškais ir materialiais dalykais kaip šeimos finansai. Tačiau jei to nepadarysite čia ir dabar, užslėptos nuoskaudos dėl pinigų gali tapti rimtu išbandymu Jūsų santykiams vėliau. Ir nors prieš vestuves švelniai ir su pasididžiavimu vienas kitam sakydavote „nereikia, šįkart sumokėsiu aš“, norėdami pamaloninti savo partnerį, o gal net ir patį save, tikėdami, jog galite sau leisti retomis progomis ir paišlaidauti, įžengus į „sutuoktinių teritoriją“ žaidimo taisyklės stipriai keičiasi – Jūsų finansiniai sprendimai nebėra vien tik Jūsų rūpestis. Be to, nei vienas suaugęs ir darbingas žmogus neturėtų būti savo antrosios pusės išlaikytiniu. Tad, jei mylimojo apmokėtas sąskaitas ir pirkinius seniau laikydavote savaime suprantamu dėmesio parodymu ir žaviomis pasimeilinimo dovanėlėmis – neturėtume tikėtis, kad po vestuvių šis žmogus privalės rūpintis Jūsų būtiniausių ir nebūtiniausių poreikių tenkinimu. Būtent todėl dar prieš vestuves pakalbėkite apie bendrą biudžetą ir nuspręskite, jog šeimos išlaidų padengimas bus Jūsų abiejų reikalas.
 
 

Kas yra bendras biudžetas ir kodėl visko nereikėtų versti į „bendrą puodą“?

 
Dažnai jaunavedžiai, nusprendę po vestuvių turėti bendrą šeimos biudžetą, pasirenka kuris iš partnerių jį valdys, o antroji pusė savo ruožtu visą savo atlygį patiki į „atsakingojo“ rankas. Kuo šis finansų valdymo modelis yra prastas ir kokiomis sąlygomis jis galėtų veikti? Savo atlyginimą ir kitas pajamas patikėjęs šeimos biudžetą valdančiam sutuoktiniui, žmogus jausis praradęs savo apsisprendimo laisvę ir nepriklausomybę. Tai reiškia, kad įsigyjant kiekvieną, net ir menkiausią pirkinį, jis turės prašyti savo antrosios pusės atitinkamos sumos ir kartu teikti ataskaitas, kur bus panaudoti prašyti pinigai. Nereikia nė sakyti, kad toks žmogus jausis nevisavertis ir išlaikomas kito asmens, nors pats uždirba pinigus. Na, o biudžeto valdytojas gali įgauti pernelyg didelę galią – leisti savo ir ne tik savo pinigus remdamasis asmenine nuožiūra ir manipuliuoti sutuoktiniu. Taigi, šis modelis galėtų veikti tik tuo atveju, jei pinigus disponuojantis sutuoktinis atvirai informuotų savo antrąją pusę apie pinigų panaudojimą, įtrauktų mylimąjį priimant sprendimus dėl svarbių pirkinių, teiktų ataskaitas apie savo asmenines išlaidas ir vertintų mylimojo išlaidas nesiremdamas asmenine nuomone.
 
 
Visgi, geriausia išeitis sutuoktiniams bus tik iš dalies bendras biudžetas. Tai reiškia, kad kiekvieną mėnesį abu sutuoktiniai įneš į bendrą šeimos „taupyklę“ atitinkamą pinigų sumą, o likusias pajamas pasiliks asmeniniam naudojimui. Bendras biudžetas bus skirtas bendriems šeimos poreikiams tenkinti – maistui, buities priemonėms, mokesčiams, svarbiems pirkiniams bei taupymui. Dėl šių pinigų disponavimo turėtų tartis abu sutuoktiniai – vieningai nuspręsdami, kokiai sričiai, kokia pinigų suma gali būti skiriama.  Na, o į asmeninių sutuoktinio pinigų panaudojimą, jo mylimasis neturėtų kištis. Taip bus ne tik patenkinti asmeniniai poros poreikiai, bet ir užtikrinta šeimos gerovė.
 

Kiek įnešti į bendrą biudžetą?

 
Kitas svarbus klausimas – kiek kiekvienas iš partnerių turėtų prisidėti prie bendro šeimos biudžeto. Yra du galimi variantai. Arba abu sutuoktiniai į bendrą biudžetą įneša tą pačia sumą arba tam tikrą procentą pinigų, priklausantį nuo kiekvieno iš jų atlyginimų. Pirmasis variantas labiau tiks poroms, kurių atlyginimai yra labai panašūs, tuomet ir abiejų sutuoktinių asmeniniam naudojimui liks panaši suma, o nei vienas iš jų nesijaus „nuskriaustas“. Na, o antrasis variantas tinka sutuoktiniams, kurių atlyginimai gerokai skiriasi. Skirstant pinigus į skirtus šeimos biudžetui ir asmeniniam naudojimui, reikėtų įvertinti ir kitus jaunavedžių finansinius įsipareigojimus, o prireikus finansinės pagalbos užuot slapčia tuštinus šeimos biudžetą, verčiau reikėtų pasitarti su mylimuoju.
 
Na ir galiausiai, turėtumėte suprasti, kad susituokus ne tik Jūsų pinigai, bet ir finansinės atsakomybės dalijasi pusiau. Tad gerai pagalvoti ir pasitarti su sutuoktiniu reikėtų ne tik prieš įsigyjant brangesnį pirkinį, bet ir keičiant darbo vietą. Turite būti tikri, kad Jūsų priimti sprendimai neturės reikšmingos įtakos šeimos gerovei ir Jūsų partneris Jus visiškai palaiko.
 
Nuotraukos: freepik.com
Šaltinis: vestuviupartneris.lt
Atgal
0

  
Susiję straipsniai
Renkamės vestuvinį tortą – ką svarbu žinoti?

Renkamės vestuvinį tortą – ką svarbu žinoti?

Kaip išsirinkti vestuvinį kostiumą?

Kaip išsirinkti vestuvinį kostiumą?

Samdyti vestuvių operatorių ar ne?

Samdyti vestuvių operatorių ar ne?

Banner