Banner

Juvelyras S. Martinėlis – rafinuotumo ir minimalizmo dainius

Juvelyras S. Martinėlis – rafinuotumo ir minimalizmo dainius
 
 
Talentingo menininko Silvijaus Martinėlio juvelyrika – tai idėjos, kurių jis semiasi iš aplinkos – šiuolaikinės architektūros ir brangakmenių. Vestuviupartneris.lt skaitytojams pateikiame pokalbį su šiuo unikaliu juvelyru, kuriame jis pasakoja apie savo kūrybines vizijas, atskleidžia sužadėtuvių ir vestuvinių žiedų kūrybos procesus, kalba apie mūsų tautiečių juvelyrinį skonį ir netikėčiausius jaunųjų porų norus.
 
 
 

- Savo kūryboje išskiriate rafinuotumą ir minimalizmą. Kodėl būtent šios dvi savybės jums yra svarbios?


Minimalizmas mano kūryboje kyla iš dizaino srities. Rafinuotumas – deimantų. Atrodo, šios dvi savybės neturi nieko bendra. Tačiau – tik iš pirmo žvilgsnio. Briliantas spinduliuoja prabangą, štai kodėl nesinori konstruoti sudėtingo žiedo – minimalistinės formos tik pabrėžia, koks tai gražus akmuo. Mano užduotis – tą grožį atskleisti.
Dirbame su brangiomis ir įdomiomis medžiagomis - briliantai, safyrai, auksas, platina, meteoritas. Kurdami kolekcijas leidžiame sau pažaisti su gintaru. Neseniai vienas vaikinas savo merginai užsakė sužadėtuvių žiedą su juoduoju perlu. Labai originalu.
 

- Kokią dalį jūsų kuriamų darbų sudaro poros papuošalai – sužadėtuvių, vestuvių žiedai, įžadų atnaujinimo dovanos?


Tokie papuošalai – mūsų duona ir stiprioji pusė. Džiaugiuosi, kad Lietuvoje stiprėja sužadėtuvių tradicija, kad poros ieško originalių žiedų. Ir kad be deimantų jų nebe įsivaizduoja. Sužadėtuvių žiedo paieškos, užsakymas ir įteikimas tampa įsimenančiu procesu, kuris svarbus ir jo dalyviams, ir juvelyrui.

Nuostabu, kai gera to proceso emocija kviečia sugrįžti: sužadėtuvių žiedas, vestuvių žiedai, santuokos atnaujinimo žiedai. Tai motyvuoja, skatina judėti į priekį. Kartais su klientais bendrauji tiek daug, kad jie tampa tavo draugais. Jaunos, mylinčios poros mane įkvepia, tada galvoju, kad mano darbas yra dovanoti jiems džiaugsmą. Ir tai – nuostabu. Kai merginos atneša išvalyti savo sužadėtuvių žiedus ir nenoriai juos palieka vienai nakčiai, suprantu, koks tas daiktas, kurį aš joms pagaminau, yra iš tiesų svarbus.
 

- Ką turėtų žinoti ir dėl ko būti apsisprendusi pora, prieš eidama pas juvelyrą vestuvinių žiedų?


Na, tikiuosi, kad jie bus bent jau mano puslapį internete atsivertę (juokiasi, red. past.). Labai svarbu, kad jiems patiktų tai, ką darau, kad įsivaizduotų mano estetiką. Puošnų barokinį žiedą man būtų sunku pagaminti. Kai manęs to paprašo, siunčiu pas konkurentus. Tuos, kuriais labiausiai pasitikiu.

Norintys sužadėtuvių ar vestuvių žiedus užsakyti pas dizainerį turėtų žinoti, kad procesas užsitęs. Kad nebus taip greitai, kaip parduotuvėje. Su klientu visada daug kalbuosi, priimu jo idėjas, tačiau pats irgi leidžiu sau spręsti, kaip mano kūrinys atrodys. Įsiklausau, ko klientas nori, dažnai net pajaučiu, tačiau jo skoniui nepataikauju. Turiu savą juvelyrikos viziją, mėginu formuoti požiūrį ir tendencijas.
 

- Koks yra lietuvių skonis? Ką mūsų tautiečiai mėgsta ir ką įsiūlyti sunku?


Lietuvių požiūris yra rafinuotas. Daugelis atėjusiųjų nori klasikinio žiedo su dideliu deimantų. Štai čia ir susiduria rafinuotumas ir minimalizmas. Kai tuokėsi mano tėvai daug galimybių rinktis nebuvo – žiedai arba platūs, arba siauri. Šiandien galima rinktis akmenį, dizainą ir papuošalą, kurį norėtum nuolat nešioti. Vaikinai, užsakinėjantys sužadėtuvių žiedus savo mylimosioms dažnai jau įsivaizduoja, kokį šalia užmaus per vestuves. Siauri briliantais nusagstyti žiedai paprastai tinka prie vestuvinio, tačiau jaunikis juk tokio nenešios. Užtat ir darome skirtingus – vyrai užsakinėja papuošalą sau, apie kokį patys svajoja.
 

Kokią nors įdomesnę formą – na, kad ir keturkampius vestuvinius žiedus – įsiūlyti sunku. Užtat žiedai iš meteorito tapo neįtikėtinai populiarūs. Ne taip seniai gavome užsakymą pagaminti žiedus vestuvių 30 metų jubiliejaus proga. Pasiūliau porai platiną, tačiau jie išsirinko meteoritą ir deimantus. Nė už ką nebūčiau patikėjęs! Daug kam atrodo, kad meteoritas patinka hipsteriams, bet tik ne tiems, kurie švenčia 30 metų santuokos jubiliejų. Smagu, kad požiūris keičiasi, kad žmonės vis dažniau ieško originalių dalykų.

- Kokį netikėčiausią prašymą ar idėją poros žiedams išgirdote per savo darbo metus?


Būna netikėtų sprendimų. Pagaminau sužadėtuvių žiedą savo broliui, jis norėjo, kad deimantais nusagstyta žiedo briauna primintų kalnų viršūnes. Kalnuose ir pasipiršo, pasakojo, kad bučiavosi šaltyje, su šalmais. Argi ne nuostabi istorija? Vidinėje žiedo pusėje dažnai tenka graviruoti eglutes, meškino letenas, grybus, ananasus, katinus ir dar visokius keistumus – jaunieji taip įamžina savo pravardes.

Kiekvieną kartą nustembame, išgirdę prašymą pagaminti vestuvių žiedus iš meteorito. Į Žemę iš kosmoso Muonionalusta meteoritas trenkėsi beveik prieš milijoną metų kartu su meteoritų lietumi. Dar ir dabar randama kosminio kūno nuoskilų, kurių galima nusipirkti. Juvelyrai nedaug šios medžiagos naudoja, meteoritas reikalauja daug darbo, jo apdirbimas sudėtingas, būtina speciali įranga. Tačiau man įdomu, mane paperka meteorito faktūra. Žiedus iš meteorito dažniausiai renkasi meninio polėkio turintys žmonės.
 
 

- Kokius sužadėtuvių žiedus renkasi jaunikiai pastaruoju metu?


Vis dėlto dažniausiai – klasikinius. Auksą derina su deimantu. Gaminu vieną vienintelį tokį žiedą, todėl man reikia žinoti, kokio dydžio, kokios spalvos, kokio švarumo ir kokiu būdu apdirbto brilianto ieškosime. Geri briliantai nesimėto, o geram akmeniui gailėti pinigų – neverta.

Žiedo gaminimo procesas išskaidomas – renkamės akmenį, paskui – metalą ir galų gale – dizainą. Dalyvaudamas tokiame procese visada žinai, kiek kas kainuoja.

- Kokios yra pasaulinės mados ar tendencijos sužadėtuvių ir vestuvinių žiedų?


Sužadėtuvių mada Lietuvoje prasidėjo ne taip seniai, užsakymų gaminti sužadėtuvių žiedus padaugėjo prieš penkerius ar šešerius metus. Iš pradžių pirštis ketinantys vyrai nebuvo itin originalūs, visi norėjo aukso arba platinos žiedo su įsodintu briliantu. Šiandien tradicijos pasikeitę – vėl į madą grįžta rusvas auksas, keičiasi žiedų formos ir akmenys, kuriais jie puošiami.
 

  

Netgi apie dėžutę turime pagalvoti, nes vyrai skundžiasi, kad keturkampė netelpa į kišenę, kai norisi staigmeną paslėpti nuo mylimosios. Užtat gaminsime plokščią, kad netikėtumo momentas neišlįstų anksčiau laiko.
 
 
Nuotraukos: vestuviupartneris.lt, martinelis.com
 
Šaltinis: vestuviupartneris.lt
 
 
Atgal
0

  
Susiję straipsniai
Jie sugrįžta: 5 atgimusios nuotakos įvaizdžio tendencijos!

Jie sugrįžta: 5 atgimusios nuotakos įvaizdžio tendencijos!

Kaip teisingai pjauti vestuvinį tortą?

Kaip teisingai pjauti vestuvinį tortą?

Kada jaunieji turėtų palikti vestuvių šventę?

Kada jaunieji turėtų palikti vestuvių šventę?

Banner